Góry Regionu Landmannalaugar - Północno Zachodnia Islandia

img

Rzadko które góry są tak barwne i bogate w niezwykła roślinność jak Góry w regionie Landmannalaugar. Nieopodal jest również jeden ze słynniejszych wulkanów Islandii - wulkan Hekla. Dzięki niezwykłym formom geologicznym, rozległe pola lawy, a na pierwszym miescu dzięki niespotykanym barwom, region gór Landmannalaugar to chętnie odwiedzane miejsce przez turystów.

Do Landmannalaugar możemy dotrzeć od czerwca do końca września najlepiej trasą pólnocną, w innym okresie droga jest zamknięta. Zalecanym śrokiem lokomocji jest pojazd z napędem na cztery koła. Trasa biegnie przez wystygłą lawę oraz nierzadko występującymi kamieniami.
Tutejsze schronisko i polenamiotowe prowadzi swoją działalność tylko w okresie letnima, Okolica posiada jest dużą ilość szlaków turystycznych.

Polecamy przepiękną trasę pieszą z Landmannalaugar do Thorsmork, na którą potrzeba poświęcić około pięciu dni.


Na Krańcu Świata - Fiordy Zachodnie (Is. Vestfirðir)

img

Firody Zachodnie Islandii leżą daleko na północnym Atlantyku i niemal oderwane od reszty kraju. Region znany jako z angielskiego Westfjords jest jednym "najbardziej spektakularnych" Islandii.

Półwysep Vestfirðir z pozostałą częścią wyspy łączy wąski przesmyk o szerokości 12 km. Długość linii brzegowej wynosi 2100 km, co stanowi 1/3 linii brzegowej całej Islandii. Fiordy Zachodnie to ponad 50 fiordów i zatok, wcinających się w ląd do niekiedy 10 km. Wnętrze półwyspu zajmują góry do 700-900 m n.p.m., które opadają stromym ścianami do oceanu.

Mieszka tu niecałe 8 tys. mieszkańców, z czego blisko połowa w głównym mieście Ísafjörður. Pozostali mieszkają w maleńkich osadach oraz samotnych farmach. Jednocześnie od wielu lat obserwuje się wyludnianie tego obszaru.
Najbardziej znanym miejscem regionu jest miasto Ísafjörður, gdzie można obejrzeć stare XVIII-wieczne budynki oraz zwiedzić muzeum żeglugi i rybołówstwa w tym regionie.
Ponadto zainteresowaniem turystów cieszy się nieskażona ludzką obecnością natura. Wielu z nich przyjeżdża podziwiać stanowiska dzikiego ptactwa, gnieżdżącego się na skalnych urwiskach.
Słabo zaludniony, dla odkrywców przygód to wymarzone miejsce. Krajobrazy tutaj są naprawdę upokarzające - jedyne w swoim rodzaju, od strzelistych gór, fiordów niewyobrażalnie głębokich wzdłuż, których ciągną się malutkie wioski rybackie tętniące tradycyjną równowagą życia.

Raudisandur

img

Raudisandur (is.Rauðisandur) lub (Red Sand), to właśnie plaża z czerwonego piasku. W zatoce Breidafjordur leży plaża kompletnie piaskowa. Rozciąga się na długość ok 10km . Te wspaniałe barwy piasku różnią się w zależności od padania światła i pogody, Plaża przybiera barw począwszy od kolorów białego poprzez żółty poprzez czerwony do czarnego.

Co robić w Raudisandur ? Nic. Absolutnie nic. Istnieje kawiarenka, ale nic poza tym. Jest tutaj tylko czysty piasek i wyjątkowy spokój. Z wyjątkiem uzyskania doskonałych zdjęć w ciągle zmieniających barwy żółtej, pomarańczowej i czerwonej.