Historia

img

Jednym z najważniejszych źródeł informacji o Islandii jest Landnámabók czyli tzw. „Księga o Zasiedleniu”. W niniejszej księdze można poznać historię odkrycia Islandii oraz poszczególne etapy jej zasiedlania. Wartym podkreślenia jest fakt, iż język islandzki na przestrzeni wieków nie uległ znacznym modyfikacjom dzięki czemu obecni mieszkańcy Islandii bez większych problemów mogą odszukać swoich przodków.

Zgodnie z Landnámabók wyspa została odkryta całkowicie przypadkowo przez skandynawskich żeglarzy. Po kilku badawczych ekspedycjach rozpoczęto jej kolonizację. Za początek epoki osadnictwa na Islandii uważa się rok 874, w którym to na wyspę przybył norweski wiking Ingólfur Arnarson. Osada, którą założył po dziś dzień nosi nazwę Reykjavik. Możemy sobie tylko wyobrazić co ów wiking ujrzał gdy przybił do brzegu ale tłumaczenie nazwy miasta, które dosłownie oznacza „dymiącą zatokę” daje nam do zrozumienia, że pierwszym co ujawniło się jego oczom były gejzery oraz gorące źródła.

Ważnym wydarzeniem w dziejach Islandii było w 930 roku utworzenie Althingu czyli zgromadzenia mieszkańców ówczesnej Islandii. Althingi odbywały się raz do roku na oddalonej o 45km od Reykjaviku równinie Thingvellir i miały one kompetencje zarówno sądowe jak i ustawodawcze. Była to również wspaniała okazja do zacieśniania więzów między mieszkańcami, których niekiedy dzieliły setki kilometrów. Islandzki Althing obecnie jest uznawany za najstarszy, ciągle funkcjonujący parlament, który od 1844 roku obraduje już w Reykjaviku. Owe zgromadzenie miało ogromny wpływ na to co działo się w kraju, to za jego sprawą w roku 1000 na Islandii pokojowo przyjęto chrześcijaństwo.

Wypada wspomnieć, iż Islandia nie zawsze była samodzielnym państwem. od 1397 roku aż do 1918 była pod władzą korony duńskiej. Nawet po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w dalszym ciągu pozostała w unii personalnej z Danią. Dopiero w 1944 roku za sprawą referendum przeprowadzonego przez Althing Islandczycy postanowili o zerwaniu owej unii personalnej czego efektem było powstanie Republiki Islandii. Mało kto mówiąc, czy myśląc o NATO wie, iż to właśnie Islandia w roku 1949 była jednym z członków założycieli tejże organizacji.